021-56437828
info@hik24.ir
خلاصه:

نصب و راه اندازی سیستم های مداربسته مستلزم داشتن تجربه کافی و مهارت است برای داشتن یک سیستم نظارت تصویری خوب و کارآمد باید معلفه های زیادی در درنظر گرفت و در عمل به کار برد. مواردی که برای انتخاب یک دوربین خوب در فروشگاه دوربین مداربسته باید در نظر گرفت به شرح زیر است.


نصب و راه اندازی سیستم های مداربسته مستلزم داشتن تجربه کافی و مهارت است برای داشتن یک سیستم نظارت تصویری خوب و کارآمد باید مولفه های زیادی را درنظر گرفت و در عمل به کار برد.مواردی  که برای انتخاب یک دوربین خوب باید در نظر گرفت به شرح زیر است.

*  تکنولوژی ساخت دوربین مداربسته ، به طور کلی دوربین های مداربسته به دو دسته آنلوگ  و تحت شبکه IP  تقسیم می شوند ، دوربین های آنالوگ خود از لحاظ تکنولژی ساخت به چند دسته تقسیم می شوند مهم ترین آنها میتوان از تکنولوژی HD-TVI،  HDCVI،  AHD  نام برد ، در واقع هر سه نوع تکولوژی آنالوگ هستند و تصاویر با کیفیت بالایی را در بستر آنالوگ ارائه می دهند ، تکنولوژی HDTVI که در دوربین های هایک ویژن سری توربو اچ دی به کار رفته است کیفیت و مادندگاری بیشتری دارد وبرای اولین بار توسط یک شرکت ژاپنی تولید شده است. HDCVI تکنولوژی انحصاری شرکت چینی داهوا میباشد که که کیفیت دوربین های آنالوگ را تا 8 مگاپیکسل در بستر آنالوگ افزایش داده است . تکنولوژی AHD یا آنالوگ با کیفیت 720 و 1080 برای اولین بار توسط یک شرکت کره ای به نام NEXTCHIP ایجاد شده است که بیشترین کاربرد آن در دوربین های متفورقه یا بدونه اسم است . اما وجه تمایز این سه تکنولوژی  ماندگاری کیفیت ، قدرت DVR ها ، و پردازنده های تصاویر است که موجب برتری می شود ، از این لحاظ HDTVI با توجه به نوع تکنولوژی و قدرت DVR ها از نظر پردازش و کیفیت و ماندگاری همچنین کیفیت بالای دوربین ها و طول عمر مناسب برتری زیادی نسبت به AHD دارد ،همچنین HDCVI نیز مانند HDTVI از تمامی جهات برتر از AHD می باشد اما برتری تکنولوژی HDTVI نسبت به HDCVI در وضوح تصویر بیشتر ،شفافیت بالاتر و امکانات هوشمند دستگاههای DVR  آن می باشد .
 دوربین های آنالوگ به مراتب قیمت کمتری نسبت به IP دارند بستر کابل کشی آنها به صورت کواکسیال است و متداول ترین نوع دوربین ها به شمار می رود ، از معایب دوربین های آنالووگ می توان به حجم کابل کشی بالا و هزینه سرویس نگاهداری بالا ، نویز پذیر بودن ، کیفیت پایین نسبت به دیجیتال، اشاره کرد.


* نوع دوربین از نظر شکل ظاهری ، معمولا دوربین های از نظر ظاهری به چند دسته مهم تقسیم میشوند که عبارت اند از  ...

دوربین های دام 
بیشتر جهت نصب در محیط های داخلی کابرد دارند
دوربین های بولت یا استوانه ای که معمولا  پایه دار هم هستند و بیشتر برای محیط های بیرونی و صنعتی کابرد دارند و همچنین برای  نصب روی انواع پایه و دیوار مناسب می باشند
دوربین های اسپید دام (چرخشی) این دوربین ای همانطور که از نامشان پیداست بیشترین کابردشان جهت پایش مدام مکان های مورد نظر می باشد که میتوان این دوربین ها را به صورت اتوماتیک و یا دستی کنترل نمود ، قابلیت چرخش 360 درجه به صورت افقی و 180 درجه عمودی هچنین زوم دیجیتال و زوم اوپتیکال از دیگز قابلیت های این نوع دوربین ها هستند.
دوربین های صنعتی (box) این دوربین ها قابلیت نصب لنز خارجی را دارند یعنی میتوان انواع لنز ثابت و وری فوکال را به انها نصب نمود که این امر باعث کابردی تر کردن این دوربین ها در موارد تخصصی شده است . این نوع دوربین فاقد پرتاب نور مادون قرمز و یا همان دید در شب است ولی با این وجود در محیط های با نور کم کیفیت تصویر بسیار مطلوبی دارند.

نوع دوربین از نظر جنس بدنه : که معمولا به سه دسته فلزی ، پلاستیکی و نیمه فلزی تقسیم می شوند . توصیه می شود در جاهایی که احتمال خرابکاری و حتی برخود اشعاع به دوربین وجود دارد از دوربین های با بدنه فلزی استفاده گردد.
سه:
کیفیت تصویر : دوربین های مداربسته آنالوگ از نوع HDCVI , HDTVI تا 8 مگا پیکسل در بازار ایران موجود می باشد. 


نوع لنز به کار رفته داخل دوربین 

یکی از بخش های مهم دوربین بی شک لنز است زیرا میزان باز یا بسته بودن گین تصویر به اندازه درجه  لنز بستگی دارد معمولا لنز های پرکابرد از نوع 3.6 میلیمتری و یا 2.8 میلیمتری است که در موارد خاص از لنزهای دیگر نیز استفاده می شود .
بدین صورت است که هرچه قدر عدد لنز بزرگتر باشد میدان دید دوربین کمتر و هرچه قدر عدد لنز کوچکتر باشد میدان دید بیشتری داریم ، برای مثال  لنز 6 میلیمتری میدان دید کمتری نسبت به لنز 4 میلیمتری داردمیزان پرتاب نور مادون قرمز یا (IR  دید درشب ) بسه به محیط مورد نظر و مهم بودن دید درشب برای کارفرما میزان قدرت دید درشب دوربین اهمیت پیدا می کند، معمولا دوربین های مداربسته تا رنج 150 متر  قابلیت پرتاب نور را دارند که البته این مقدار در کاتالوگ دوربین ها توسط شرکت سازنده ادعا می شود . تصویر دوربین ها  با قابلیت  IR  در تاریکی مطلق کاملا سیاه و سفید است  ، برای داشتن تصویر رنگی در شب ناگذیر باید از دوربین های صنعتی با میزان لوکس (LUX) پایین و نزدیک به صفر استفاده نمود.
استاندارد تصویر رنگی برای دوربین مداربسته 


لوکس 0.1      نور نرمال      (یعنی در نور نرمال برای داشتن تصویر رنگی نیاز است که لوکس دوربین 0.1 باشد)
لوکس 0.01    نور ماه          (یعنی در نور ماه برای داشتن تصویر رنگی نیاز است که لوکس دوربین 0.01 باشد)
لوکس 0.001  نور ستارگان    (یعنی در نور ستارگان برای داشتن تصویر رنگی نیاز است که لوکس دوربین 0.001 باشد)

فروشگاه دوربین مداربسته هایک24

خدمات مرتبط